Przejdź do treści

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największe w Europie plenerowe wydarzenie przybliżające szerokiemu kręgowi publiczności różne dziedziny nauki. Organizowany jest przez Centrum Naukowe Kopernik przy współpracy Polskiego Radia. Od 2001 roku Piknik ma temat przewodni, inny każdego roku.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około 1000.

Fizycy z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki biorą udział w wydarzeniu nieprzerwanie od 2007 roku. Wszystkie nasze pokazy są interaktywne. Animatorzy zachęcają do samodzielnego eksperymentowania i wyciągania wniosków z obserwacji. 

Udział fizyków z CMF PŁ w Pikniku jest świetną akcją promocyjną i zmienia sposób postrzegania Politechniki Łódzkiej przez licealistów, którzy wykonali własnoręcznie być może pierwsze w swoim życiu świadome eksperymenty fizyczne. Wielu odwiedzających przekonuje się, że fizyka jest interesująca. 

Zestawy eksperymentów przygotowane na Piknik wykorzystujemy podczas zajęć dla liceów, nad którymi CMF roztoczyło patronat.

 

Treść (rozbudowana)
Plakat promujący 27. Piknik Naukowy w Warszawie.
27. Piknik Naukowy - „Nie do wiary!"
15 czerwca 2024
0