Tworzenie e-materiałów dydaktycznych do języków obcych - język włoski

POWR.02.10.00-00-9014/20

Kierownik projektu: dr Jacek Stańdo, prof. uczelni
Partner: Uniwersytet Łódzki

Cel główny projektu: Opracowanie nowych e-materiałów dydaktycznych do kształcenia ogólnego w zakresie języka włoskiego w trakcie całego procesu kształcenia oraz udostępnienie ich na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (zpe.gov.pl), która jest rekomendowana przez MEiN.

Grupa docelowa: Uczniowie, w tym uczniowie z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi lub z niepełnosprawnościami oraz pracownicy systemu oświaty, głównie nauczyciele. Uczniowie i nauczyciele szkół stanowić będą bezpośrednich odbiorców produktu projektu. Pośrednią grupę docelową odbiorców projektu stanowić będą osoby i instytucje nadzoru pedagogicznego i systemu doskonalenia nauczycieli, szkoły oraz rodzice w ramach procesu wspierania dzieci w ich uczeniu się.

Okres realizacji projektu: od 2021-04-01 do 2023-08-31

Zdjęcie przedstawia  ludzi spacerujących przed Bazyliką Świętego Piotra w Watykanie. W prawym górnym roku flaga Włoch, trzy pionowe pasy obok siebie: zielony, biały, czerwony.

W ramach projektu zostało opracowanych 400 e-materiałów, każdy składa się z sześciu części.  Na początek wstęp w języku polskim, z niego dowiesz się o czym będziesz mógł przeczytać na następnych stronach i jakie kompetencje zdobędziesz. Następnie w części przeczytaj/posłuchaj zapoznasz się z tekstem oryginalnym w języku włoskim, nowym słownictwem, elementami gramatyki. Na kolejnej stronie znajdziesz multimedium (np. film, animację, grę, katalog, plik audio, prezentację, ilustrację interaktywną, spacer wirtualny, model 3D, ...) wraz z poleceniami, które umożliwią sprawdzenia zrozumienia treści. Dalej zamieszczone zostały ćwiczenia do całego e-materiału (interaktywne wraz informacjami zwrotnymi oraz otwarte z przykładowymi odpowiedziami i podpowiedziami). Na koniec słownik wraz z bibliografią. Nie może oczywiście zabraknąć przykładowego scenariusza lekcji dla nauczyciela. Zapraszamy!!!

Materiały zostały upublicznione przez Ośrodek Rozwoju Edukacji na stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.

• Szkoła podstawowa - 120 e-materiałów zgodnych z podstawą programową - wersja II.2 (język obcy nowożytny nauczany jako drugi - 2. etap edukacyjny, klasy VII i VIII).
  • Liceum ogólnokształcące i technikum - 280 e-materiałów zgodnych z podstawą programową – wariant III.2 (język obcy nowożytny nauczany jako drugi - kontynuacja 2. języka obcego nowożytnego ze szkoły podstawowej).